Na maturze z matematyki w zakresie rozszerzonym praktycznie zawsze jest 1 zadanie typu - rozwiąż równanie trygonometryczne w zadanej dziedzinie (czasami bywała nierówność) - zadanie za 4 punkty, czyli 8%!
1. Algorytm rozwiązywania - najczęściej są 2 możliwości:
doprowadzamy do tego aby w przykładzie występowała jedna funkcja trygonometryczna tego samego kąta (może być w różnych potęgach) - metoda podstawiania
doprowadzamy do iloczynu różnych funkcji trygonometrycznych i różnych kątów ale po drugiej stronie równania jest liczba 0 - iloczyn czynników jest równy 0, jeżeli co najmniej jeden z nich jest równy 0
Uwaga! Staramy się upraszczać przykład a nie nadmiernie komplikować - stosujemy odpowiednie wzory trygonometryczne.
1. Zapoznaj się z zasadami tworzenia wykresu funkcji y=sinx, przyjmujemy jednostkę na osi odciętych (OX): jedna kratka odpowiada pi szóstym, wtedy 3 cm, to mniej więcej pi, na osi rzędnych (OY) dwie kratki to 1.
Podsumowanie
2. Rysowanie cosinusoidy: przesuwamy sinusoidę o odpowiedni wektor wzdłuż osi OX
3. Narysuj w zeszycie sinusoidę i cosinusoidę oraz opisz własności tych funkcji (dziedzinę, zbiór wartości, maksymalne przedziały monotoniczności, miejsca zerowe, dla jakich argumentów osiągane są wartości dodatnie a dla jakich ujemne).
1. Praca klasowa o godz. 13:00-13.50 - 2 części testowa i otwarta. 2. Wybrane zadania z pracy domowej do przesłania na Teams do godz 14:15, o które chodzi przekażę o 13:50
1. Przypomnienie definicji funkcji trygonometrycznych przy czym |OP|=r (promień wodzący kąta, tu zapisany w postaci pierwiastka z sumy kwadratów współrzędnych punktu P)
2. Znaki funkcji trygonometrycznych w poszczególnych ćwiartkach układu współrzędnych
wierszyk:
"W pierwszej wszystkie są dodatnie, w drugiej tylko sinus, w trzeciej tangens i cotangens a w czwartej cosinus."
3. Podstawowe tożsamości trygonometryczne:
Jedynka trygonometryczna to jeden z najczęściej występujący wzorów w zadaniach z trygonometrii. Obok przedstawiamy dowód tej tożsamości trygonometrycznej.
Powyższy wzór nosi też inne nazwy: "wzór jednostkowy", "jedność trygonometryczna", "trygonometryczne twierdzenie Pitagorasa".
Dowód
4. Link do zadań z lekcji: (8.8bg, 8.9c, 8.11, 8.15,e-h, 8.16bdfhg, 8.17b + ew. wzory redukcyjne)